Blog Posts
Webétterem fejlesztések és Karácsonyi jókívánságok
Cégünk ezúton gratulál mindazoknak, akik „túlélték” a 2024-es évet. Reméljük, hogy a következő tartogat némi javulást.
Azon dolgozunk rendületlenül, hogy a legstabilabb, legsokoldalúbb rendszert hozzuk létre, mellyel öröm a napi munka.
Szerencsére nincs hiány pozitív megerősítésben, melyet ügyfeleink visszajelzéseiből kapunk.
Az NTAK átadások idén a fókuszt inkább a webfejlesztések felé tolták. Íme néhány, a webetterem.hu partnercégünk által véglegesített fejlesztés, mely segíthet az ünnepi előkészületekhez:
- Rendkívüli Szünnapok előre beállíthatósága.
Ennek segítségével nem kell az alapértelmezett nyitvatartást módosítani.
Javasolt már most beállítani a karácsony és szilveszteri időszakot! - Állás oldal (opcionális)
Példa … - Rendezvények menüpont. (opcionális)
Példa …
- Az „ideiglenes bezárás” funkció is sokat fejlődött.
(Jobban kizárja a téves emberi műveleteket és segít a vészhelyzetek kezelésében.) - Lehetséges már alapértelmezett feltéteket is „rá-plusszolni” az áruházban.
- A helyben fogyasztásos árak is megjeleníthetőek a weboldalon a kiszállításos/elviteles mellett.
- Optimalizálva lett a szerver-lekérés, terhelés és tranzakció kezelés. Így a szakadozó mobilnettel rendelkezők is biztonságosabban adhatnak le rendeléseket.
- Banner-kép tölthető fel a kezdőlapra 2 kattintással.
(Az is megadható, hogy ha rákattintanak a látogatók, mit nyisson meg! Tehát lehet népszerűsíteni egy akciót, ünnepi nyitvatartást, előrendelhető tálakat, rendezvényt, álláshirdetést, stb.)
(A kezdő-képet a ChatGPT generálta.)
2024.03. fejlesztések: Törlesztés, NTAK, SSL, …
Az elmúlt néhány hónap során sok apróbb ráncfelvarráson esett át a program, melyet minden, korábban „NTAK frissítést” vásárolt ügyfelünk letölthet mától, ha a Beállítások > Programfrissítés gombra kattint.
A KasszaPRO modul „fizettető” ablakában:
- Egér-görgővel és Fel-Le billentyű nyilakkal is pörgethetjük a táblázatokat.
- Az belső kezelőfelület már dinamikusan idomul az ablak méretéhez, kibővítve ezzel a rácsok nézetét.
- Törlesztésnél másodperc-alap helyett már milliszekundum alapon választhatjuk meg, meddig kívánja rendezni a tartozásait „részben” a vendég.
(Ez olyankor fontos, ha egyetlen másodperc alatt több tétel is felütésre került egyszerre, de csak egy bizonyos pontig tud, törleszteni, mert nincs éppen elegendő pénze egyszerre a teljes tartozását fizetni.) - Egyértelműbben jelzi az aktuális kiválasztott vevőt, és könnyebben választhatunk másikat, aki törleszteni akar. (Hitesek listája / új vevő választás.)
Fontos
ismét megjegyeznem, hogy az aktuális jogszabályok hivatalosan nem ismerik el a „vendéglátói-hitel” fogalmát, kivéve, ha „szobahitel” formájában történik a késleltetett fizettetés.
Azaz hivatalosan minden egyes apró rendelést azonnal le kell zárni, és fizettetni, amikor távozik a vevő, ha nem a saját panziónk vendége.
Ha átutalással fizet, és naponta akár többször is megfordul egy személy, vagy egy cég/csapat valamely tagja az étteremben, arról is minden egyes alkalommal számlát kell kiállítani és a KasszaPRO modulban „átutalás” módban lefizettetni.
Így küldi be a program az NTAK részére is.
Nyersanyag gazdálkodás modulban:
24 óra helyett 60 napig visszamenőleg törölhető a „bevét sor” vagy „nyers-pont”.
Az áruválasztó-ablakon belül
már nem lehet [Ins] (= insert = beszúrás) billentyűvel tételeket hozzáadni, csak az [F5] , [F10] , [ / ] , [Enter] gombokkal.
(Néhány felhasználó véletlenül 2x nyomta le, miután az [Ins] -el megnyitotta az ablakot, és így duplán ütötte fel az utolsónak kiválasztott tételt.)
NTAK ablak:
A napló megjelenítése sokat javult.
Külön jelzi a sikeres beküldéseket és sztornó-beküldéseket is.
(Nem csak „debug” = mindent mutass módban.)
A rács 10.000 sor után törli a legrégebbi bejegyzést, így nem tölti meg felesleges régi bejegyzésekkel a memóriát.
A Beállítások panelen színezi a fontos pipákat, jobban kiemelve azokat. (pl. Áfa mentes)
Internet-kommunikáció / kiber-biztonság:
Az NTAK adatbeküldéshez újabb generációs titkosítást, az OpenSSL 3.1.2 verziót használja már a program, mely előreláthatólag akár egy évtizedig is biztonságos marad majd, nem kell cserélni / átírni.
(Összehasonlításképpen: Jelenleg a világon általánosan használt „minimum” biztonságos verzió (TLS 1.2) az OpenSSL 1.0.1 verziójában jelent meg 2012 márciusában, és a mai napig jól működik.)
A Netes rendelések letöltésekor szintén szigorúbb titkosítást követel meg a WebÉtterem.hu webszervere. (v2024.02.18 óta.)
Hálózati futtatás / több program:
A régi változat 5 perc idő-különbözetet engedélyezett a programnak, ami túl nagynak bizonyult, az internetes letöltések és a több-gépes / Tablet-es szinkronizáció kapcsán.
Az eltérés maximuma már csak: 50 másodperc.
Tehát nem lehet túlzottan eltérő idő-intervallum a szerver- és a kliens-gépek között, mert biztonsági okból letilt a program.
Emellett minden program-indításnál elvégez egy átfogó ellenőrzést, amely megállapítja:
– Van esetleg „jövőbeli” időpont rögzítve már az adatbázisban?
(Ezáltal kivédi az esetleges „óra-manipulációkat”.)
Mértékegységek:
Az Ételek/Áruk beállításánál:
- Mérték törlés előtt megkérdi, hogy 1-et vagy Mind?
- Mérték csere előtt megkérdi, hogy 1-et vagy Mind?
Tehát ha észrevettük, hogy „rossz mértékegységet állítottunk be” több különböző áruhoz, mostantól nem kell egyenként törölni vagy cserélni, mert a program felkínálja a „tömeges végrehajtást” a csoporton belül.
Arra is figyel, hogy ne hajthassunk végre törlést olyan árukon, melyeket webes szinkronizáció miatt feltöltöttünk netes étlapként a saját webáruházunkba, vagy más portál-oldalakra.
Árustatisztika:
A Lezárt-LAPok árustatisztikájánál (azaz a kiválasztott időszak „árunként összesítve mutasd” gombra megnyíló, nyomtatható riportnál) a régi „hitel” oszlop átnevezésre került „E-Fizetés„-re és egyértelműbb lett a kalkulációja. (Negatív összegként jelenik meg.)
Egy áru nyersanyag bekerülési érték kalkulációjánál, azaz a Gyártmánylap készítésekor lehet már „csak 1 csoport”-ra szűkíteni a lekérdezést végrehajtani. Pl.: Saláták.
Ezáltal nem kell a 100+ oldalas dokumentumból megkeresni azt az egyet, amire kíváncsiak vagyunk.
Netes (elő-)rendelések ablak részletezésénél:
- Átvétel előtti ellenőrzésnél a rögtön „Javítandóra” ugrik, ha valaki egyedi „megjegyzést”, vagy új árut küldött. Ezzel is időt spórolva a kezelőnek.
- A jobb felső sarokba is került egy „Vissza=kilép” gomb, ezzel egységesebb bezárási lehetőséget adva.
- Az alsó gombok nem jelennek meg, ha már átvettük a rendelést, ezzel átláthatóbb a kezelő-felület.
- További fejlesztések a korábban „átvett” vagy „sztornózott” rendelésnél…
Csak egyszeri Jelszó-gépelés:
Elérhető a „tartósan beléptetett mód” a felhasználó+jelszó bekérő ablakban.
Ha valaki folyamatosan dolgozik a programmal (például egy irodából), és nem akarja újra és újra beírni a jelszavát, akkor a jelszó-bekérőnél aktiválhatja:
- a „Tartós …” feliratra kattintva, (az OK gomb felett)
- vagy a [Ctrl+T] billentyű-kombinációval.
Inaktívvá tenni (kiléptetni a tartósan bejelentkezett felhasználót) a [Ctrl + J] billetyűvel vagy a program újraindításával lehet.
Használata előtt egy nagy, piros betűs figyelmeztetés is megjelenik, melyben felhívja a figyelmet a funkció használatának veszélyéről.
Pénztárgép használat – másképpen fizetésnél
Cégünk nem foglalkozik pénztárgép forgalmazással, mégis sokan minket kérdeznek:
- Hogyan kell kezelni az olyan eseteket, ahol az előre beütöttel ellentétben végül másképpen fizetett a vevő?
Sajnos az a tapasztalatunk, hogy a legtöbb pénztárgépes cég sincsen tisztában ezzel, mi több, téves információkat adnak ügyfeleinknek, olyanokat, mint:
sztornózni kell a korábbi beütést,könyvelőnek kell szólni,külön sztornókönyvet kell venni és papír alapon dokumentálni minden ilyen esetet …- … és hasonló hibás válaszokat.
A helyes válasz az alábbi:
A pénztárgépekben kellene lennie egy olyan pénzmozgás bizonylat funkciónak, amely egy bizonylaton egy lépésben biztosítja a fióktartalom módosítását!
Tehát ezen a pénzmozgás (Pl. “Fizetőeszköz csere”) bizonylaton egyszerre szerepelnek fizetőeszközönként a kivett és a befizetett összegek, ezek kerülnek be az XML-ben DRC-be, és az RSN mezőbe a:
“60 – fizetőeszköz csere” kóddal.
A (48/2013 NGM), rendelet szerint ez az egyetlen elfogadott módja a felvázolt eset kezelésének.
Teljesebb idézet a rendeletből:
6.5. Pénzmozgás bizonylat
Pénzmozgás bizonylattal kell kísérni minden olyan tranzakciót, ami nem értékesítéshez, illetve sztornó vagy visszáru bizonylat kibocsátásához kötődik, de módosítja a fióktartalmat (ideértve a bankkártyás befizetéseket, illetve a bankszámlára utalással teljesített kifizetések egyenlegét is).
Ugyancsak pénzmozgás bizonylatot kell kibocsátani, ha egy korábban rögzített bizonylaton a fizetési eszközök téves rögzítése folytán a fióktartalom összetételének módosítása szükséges.
Gyűjtők:
Fontos még kiemelni, hogy összesen 7 azaz hét gyűjtőnek kellene lenni felprogramozva minden pénztárgépen:
- 5% , 18%, 27% Áfás gyűjtő
- 5% , 18%, 27% Áfás szervíz díj gyűjtő (amennyiben helyben fogyasztás is van)
- Borravaló gyűjtő (0%-os)
(Kártyás „túl-fizetések” esetén kötelező beütnünk utólag az így kapott borravaló összegét!)
Javaslat:
Amennyiben a pénztárgépes cég:
– nem ismeri a saját készülékének helyes működtetésének szabályait,
– illetve az ide vonatkozó jogszabályokat,
– esetleg nem minden gyűjtőt programozott fel, szándékosan lehagyva a felét, amiért majd újabb pénzt kérhet, amikor kiderül később,
akkor érdemes elgondolkodni, hogy szabad-e továbbra is nekik fizetnünk a fenntartási díjat, nem lenne jobb egy másik, hozzáértő céget keresnünk?
Jövő / fejlesztés:
Cégünk egy hete megkezdte az úgynevezett AEE egységekkel való kommunikáció fejlesztését.
Ez egy olyan „80mm-es hőpapíros blokknyomtató”, amelybe egy pénztárgép feketedoboza is bele van építve, +egy SIM kártya és egy antenna.
Ennek segítségével lehetőség lesz a programból olyan NAV-hiteles blokkokat nyomtatni teljesen automatizálva, amely kiváltja a pénztárgépek manuális használatát.
NTAK halasztás 100MFt alattiaknak: +6hó
A mai napon megjelent a közlönyben hivatalosan is (PDF letöltéshez katt ide … ) a módosított jogszabály, mely alapján 2023.07.01-től csak azoknak a vendéglátóhelyeknek kell megkezdeni a kötelező adatszolgáltatást az éttermi programból, amelyek árbevétele 2022-ben meghaladta a nettó 100 millió forintot.
Telephelyenként külön kell nézni, tehát nem összeadandó szám, ha több üzlettel rendelkezünk.
További hír, hogy 2023.06.26 óta:
Sikeresen működik az éles NTAK küldés
már több üzletben is azoknál, akik tavaly meghaladták a határösszeget.
Fontos, hogy mielőtt elindítanánk a küldést, előtte mindenképpen frissítsük a programot a legfrissebb verzióra! (Beállítások menü >> a Programról / Frissítés … vagy [Ctrl + P] [P] )
Akik még nem végezték el a szükséges beállításokat, azoknak javasolt, hogy előbb olvassák el újra az NTAK leírást:
Különös tekintettel a „kulcskészítés” azaz a tanúsítványok létrehozása tekintetében:
„Control” nélküli árukeresés
A program (régi és új) Áruválasztó ablaka eddig is lehetőséget adott:
- kezdőbetűkre keresésre a [Shift] billentyű lenyomása mellett,
- vagy akár szó-részletek előfordulásaira a [Ctrl] billentyű lenyomásával.
Pl.: „kar” = KARácsonyi menü + Rántott KARaj
Ám ezt sokan kényelmetlennek találták, és valóban logikus, hogy fél kézzel is lehessen „rögtön keresni” az összes áru között, ha például a másik kezünk foglalt a telefon fülünkön tartása miatt.
Mostantól (azaz a v2023.04.30 változattól) mindez elérhető egy egyszerű beállítással amit a 2021-ben elkészült új áruválasztó ablak alsó „fogaskerék ikonjára” kattintva érhetünk el:
- [ x ] Ctrl Nélküli azonnali keresés minden betű-előfordulásra
Természetesen így az összes eddigi parancs, funkció és mértékegység-gyorsválasztó betű „közvetlen leütése” helyett, csak a [Ctrl] billentyű nyomva tartásával lesz elérhető, azaz ellenkezőjére fordul:
- [Ctrl + A] = „Ajándék”
- [Ctrl + M] = „Meghívás”
- [Ctrl + F] = „Feltét-válogató„
- [Ctrl + … ] = mérték gyorsbetű, Pl.: K = kicsi N = nagy … amit beállítottunk.
A kivételek, amik a beállítástól függetlenek, azaz egyik módban sem változnak:
- a [Ctrl + Enter] = KÉSZ gomb, és
- a [Ctrl + F12], ami a Gyorspult-os fix-bejelentkezést teszi lehetővé.
A [Shift] nyomvatartásának funkciója sem változik, (azaz továbbra is a kiválasztott csoporton belül keres az áruk kezdőbetűi alapján,) ám a [Ctrl + Shift] működése az új beállítással letiltásra kerül, azaz nem lehet „csoport-elnevezés-szórészletre” keresni. (Amit egyébként sem használt soha senki…)
Automatikus Feltét/Köret/Szósz választás
Egy apró fejlesztéssel gazdagodott a v2023.04.28/2 verzió.
Mostantól nem kell amiatt aggódnunk, hogy „elfelejtünk egy plusz-választást„! Mivel bármely áruhoz beállíthatunk egy speciális feltét-csoportot, aminek eredményeként „automatikus” lesz az adott áru hozzáadása után a „feltétválasztás”. Azaz magától felugrik az ablak, és nem kell rákattintani a +Feltét gombra vagy a [+] billentyűre.
Ez egyben a munkánkat is gyorsítja, hiszen 3 helyett 2 kattintással adhatunk:
- a sültekhez: +köretet
- a fagyihoz: édes tölcsért
- a salátához: öntetet, stb.
Az Áru-beállításoknál megjelent egy „4. fülecske”, (lásd a képen a pirossal bekeretezett részt…) ahol a szürke mezőre kattintva kiválaszthatunk a listából egy Feltét-csoportot.
(Természetesen ha újra rákattintunk, és a felugró listában „Mégse”-t nyomunk, akkor a korábbi beállítást semmissé tehetjük.)
A „Mindet” gombocskát megnyomva pedig a beállítást érvényesíthetjük a csoport összes árujára, így nem kell egyenként állítgatnunk mindet.
KasszaPRO sztornó + KPs/Kártyás borravaló
A v2023.04.04 verziótól hivatalosan elérhetővé vált a „KasszaPRO sztornózás” lehetősége.
Mostantól, ha lezártunk, kinyomtattunk, lefizettettünk és „lekasszáztunk” egy rendelést, utána még mindig lehetőségünk van a rendelést visszamenőleg sztornózni vagy reaktiválni! 🙂
Ilyenkor a KasszaPRO elszámolási részében áthúzva jelennek meg a törölt sorok, és természetesen ezeket nem számolja hozzá az összesítésekhez.
A „Bevétek részletezése” részben pedig kiírja szövegesen, hogy összesen hány ilyen törölt sorunk volt.
A Lezárt LAPok ablakban pedig:
- Sötétszürke színnel jelzi azon sorokat, amelyeket még nem kasszáztunk.
- Világosszürkével amit már igen.
- Fehérrel pedig a „napi zárásnál” régebbieket.
Emellett a KasszaPRO elszámolásnál mostantól új sorok jelennek meg szürkével:
- Készpénzes borravaló és
- E-Fizetéses borravaló
Ezeket szintén listázza a „Bevétek Részletezve” gomb szöveges, másolható formában, de az ablak alján is látható a bezár gomb mellett.
Könnyed átárazás
Az egyre dráguló üzemeltetési és előállítási költségek mellett fontos, hogy az eladási árakat fokozatosan emeljük.
Ezért apróbb finomításon esett át a „Sorozatos Átárazó” ablak, segítve ezzel a napi munkát:
- Alapértelmezésként már kizárja az átárazásból a csoporton belül „Rejtett/Törölt” árukat.
- Minden lehetséges mértékegységet felsorol, ami az adott árucsoporton belül bármely árunál előfordul, (nem kell olyan árut választani, ahol olyan „olyan van”).
- … ezt a listát dinamikusan bővíti / szűkíti annak függvényében, hogy a 0.) pipát be vagy kivesszük.
- Egyszerűbben választhatunk más csoportot, ha rákattintunk a sárga sávra, vagy leütjük az [F1] billentyűt, mert olyankor egy szűkíthető/kereshető lista ugrik fel az összes csoporttal.
- A „Mehet” gomb megnyomásakor a teljes művelet 5-10x gyorsabban fut le, mivel nem „görgeti” a háttérben lévő ablakban az áruk listáját egyenként.
Emellett az Áru-Duplikálás is gyorsabb és jobb lett:
- Akadozó hálózati kapcsolat mellett is biztonságosabb lett, mert legfeljebb 4 db adatbázis művelettel hajtja végre, függetlenül attól, hány mértékegység vagy hány feltét / nyersanyag-összetevő tartozik az adott Áruhoz.
- A klónozott új áru beszúrása előtt megkérdi annak az újnak a nevét, azaz könnyen átírhatjuk.
- Ha nem változtatunk rajta, akkor is hozzárak egy óra-perc-másodperc értéket, hogy ezzel megkülönböztethessük.
Színes Ajándék és Akció
A v2023.02.25 verziótól nem csak az Ajándék tételeket színezi sárgára a program, kiemelve ezzel a 0 Ft-os összegeket, hanem már a „Happy-hour” kedvezménnyel, akciósan rögzített tételeket is zöldíti.
Az olyan speciális, „saját webáruházból” átvett áruk összegét szintén sárgával jelöli, ha például hűségpont levásárlása történt, és ezért lett „ajándék” a palacsinta.